Eolas

Naršai po internetą naudodamas IE6? Pastebėjai, kad kažkas ne taip? Kažkas neveikia, veikia ne taip, kaip esi pripratęs, arba kaip veikė anksčiau. Flash animacija, Active-X, Java applet’ai, Quicktime ar Windows Media Player filmukai… Turbūt kyla klausimas, maždaug toks:

“Kas per @#$%?!!!”.

Nors spėju, kad tarp skaitytojų (jei jų dar atsiras ;) bus linkusių numoti ranka, ir atsakyti “ai, čia gi IE, jame niekas ir taip neveikia”, bet toks atsakymas nėra labai teisingas.

Teisingas atsakymas ir yra “Eolas”. Tiksliau Internet Explorer pakeitimai, kuriuos Microsoft teko padaryti dėl “Eolas Technologies” pradėto teismo proceso.

Kas neveikia? Na, kai kurie dalykėliai Internet Explorer’yje, įterpiami HTML naudojant APPLET, EMBED(fuuu!) ir OBJECT žymas. Nėra taip blogai, kad visai neveiktų, bet prieš ką nors darant su įterptu objektu teks papildomai paspirti jį pele — tik užkrautas jis nebus aktyvus. Tai reiškia, kad reklaminę animaciją teks spragtelėti du kartus, kad patektum ten, kur ji nori nuvilioti; kad Flash/Java meniu neveiks kol jų neparaginsi pele, ir panašius džiaugsmus.

Istorija tokia…

1999 metais kompanija “Eolas Technologies” remiama Kalifornijos Universiteto padavė į teismą Microsoft, kaltindama pažeidžiant jai ir universitetui priklausantį patentą.

2003-ių vasaros pabaigoje teismas nutarė, kad Microsoft už patirtus nuostolius turi sumokėti “Eolas” 521 milijoną dolerių — su procentais suma viršija 560 milijonų. Microsoft, žinoma, padavė apeliaciją, teigdama, kad patente aprašyta įskiepų (“plugins”) technologija nėra originali ir patentas turi būti pripažintas negaliojančiu. Bet, dėl viso pikto, jau tada ėmė kurti pataisas IE, kurios leistų naudoti įskiepus nepažeidžiant patento.

Deja, nei Microsoft resursai, ir net pačio Tim Berners-Lee kreipimasis W3C vardu nepadėjo ir 2005-ų metų rugsėjo pabaigoje JAV patentų biuras peržiūrėjęs patentą vis tiek pripažino jį galiojančiu.

2005-ų gruodžio 2 d., Microsoft pranešė apie Internet Explorer pakeitimus:

After a forthcoming update, Microsoft Internet Explorer users will not be able to directly interact with Microsoft ActiveX controls loaded by the APPLET, EMBED, or OBJECT elements. Users will be able to interact with such controls after activating their user interfaces.

Kas dabar bus?

Šito reikėjo klausti anksčiau. Nors pataisą Internet Explorer buvo galima parsisiųsti jau vasario mėnesį (mėnesio pradžioje ji buvo patalpinta MSDN, o pabaigoje — kaip neprivalomas Windows atnaujinimas), bet nuo balandžio 11 Microsoft platina saugumo pataisą MS06-013, kartu su kuria atkeliauja ir minėti Ineternet Explorer 6 pakeitimai.

Tai reiškia, kad naudojantys WinXP ir IE6, atsinaujinę sistemą jau patirs naująjį elgesį: “rich media” elementai prašysis aktyvuojami prieš reaguodami į kitus vartotojo veiksmus.
Tarkim, Flash reklaminė animacija — užvedus virš jos pelę parodomas pranešimas (“tooltip”) “Click to activate and use this control”. Spragtelėjimas pele aktyvuoja objektą ir kitas spragtelėjimas jau turėtų perkelti mus ten, kur sumanyta.

Suprantama, kad tokios Active-X elgesio korekcijos kai kam gali sugriauti daugiau, nei pataisyti, todėl Microsoft dar išleido ir priešnuodžius, oficialiai pavadintus “compatibility patch”. šis lopo lopas leidžia jau įsidiegusiems pataisą MS06-013 mėgautis senuoju IE6 elgesiu. Deja, neilgai: birželio 13-ai planuojamas eilinis pataisų paketas naujas manieras įdiegs visam laikui. IE7 elgsis analogiškai.

Ką daryti?

Akivaizdu, kad šie pakeitimai patogumo neprideda, todėl kyla klausimas, ar galima problemą kaip nors išspręsti.
Laimei, galima ir visai nesudėtingai. Tereikia norimus objektus įterpti dinamiškai, pasinaudojant Javascript. Tik viena būtina sąlyga — Javascript turi būti atskirame faile ir užkraunamas tokiu būdu: <script type="text/javascript" src="flash.js"></script>. Pačio objekto įterpimo variantų yra daugybė, paskaityti galima čia:

Be to, labai rekomenduoju pasidomėti:

Kaip su Firefox, Opera?

Visa tai liečia tik Microsoft Internet Explorer 6+. “Eolas” nei Firefox, nei Operos kol kas nekliudo, ir, matyt, nekliudys. Bent jau interviu Michael Doyle (“Eolas” įkūrėjas) teigė:

We released our browser back in 1995 to the world free for non-commercial use, so that should be an indicator to people that the open-source community shouldn’t have anything to fear from us.

Taigi, Mozilla gali miegoti ramiai. Opera nėra atviro kodo, bet jau nemokama, be to užima dar mažesnę naršyklių rinkos dalį, todėl mažai tikėtina, kad jai reikėtų laukti IE likimo.

Epilogas

Istorija nei šiokia, nei tokia, netgi, sakyčiau, kvailoka… Žinoma, smagu gauti apvalią sumą (kokią — nežinia, teismai dar nesibaigė) už senobinį patentą, bet kuo dėti vargšai vartotojai ir www meistrai, kuriems dabar reikia šitą košę srėbti?

Kitą vertus, yra ir teigiamų pusių. Nežinau, gal tai labai optimistiška, bet tikiuosi, kad ši istorija privers truputį atsakingiau pažiūrėti į Flash naudojimą, ir mūsų mielos web dizaino kontoros nustos kaišioti jį kur reikia ir nereikia — vien dėl to kad gali. Gal susiprotės pagaliau, kad navigacijai ir tekstui HTML yra tinkamesnių už OBJECT priemonių .

Bet už vieną dalyką šiai istorijai tikrai turime būti dėkingi . Po nepalankaus teismo sprendimo 2003-iais, Microsoft išleido specialią IE versiją, su kuria programuotojai galėjo išbandyti numatomus pakeitimus. Kartu MS padėjo atskleisti paslaptį, kaip galima vienu metu naudoti skirtingas Internet Explorer versijas — be kelių OS kopijų instaliavimo, ar VirtualPC ir panašių produktų naudojimo.

[Papildyta 2006-04-21] Lydekai paprašius, Adobe panorėjus, FlashObject keičia pavadinimą į SWFObject.

11 thoughts on “Eolas”

 1. hmm, nezinau kodel, bet sita teko jau pastebeti Operoj (!!), kol nepaklikinau balto lopo saite, tol nieko nerode… Gal cia siaip koks sutrikimas… hmmm

 2. Tamole, ten gal pacio plugino (flash) nebuvo instaliuota, o paklikinus jis susiinstaliavo.

  Aciu Rimantai, dabar zinosiu kaip issisukinet is tokiu situaciju :/ jau pastebejau vienam is projektu testuodamas…

 3. Epilogo antra pastraipa – “briedas”. Gal ir delfiui reikes atsakingiau ziureti i flash naudojima, kai pareis ban’as is Hansabanko uz tai, kad vartotojai nespaudzia ant hansa-flash-baneriu (t.y. paspaudzia vienakart – o jie nesuveikia).
  Paprasciausiai bus papildomo darbo. Gerai nors, kad kai kam moka uz valandas, o ne uz rezultata…

 4. O aš ir galvojau, kokio velnio man tas double clickinimas atsirado. galvojau gal kokį softą instaliuojant kažką IE pridirbo, gal koks antivirusas ar dar kokia bjaurybė maišo, o pasirodo Windows Update pasidarbavo…

 5. Žiūriu, kad kuo toliau, tuo daugiau atrandu solidžiai rašančių ir lietuvišką internetą kokybiškai plečiančių žmonių.

 6. Žinai, man tai šitoj istorijoj keisčiausia detalė yra Kalifornijos universitetas. Labai sunku patikėti, kad mokslo įstaiga galėtų tokius kiauliškumus remti…

 7. Smagiausiai bus jei vartotojai pripras viską puslapiuose “double-click’inti” (tokių jau teko matyt ne vieną). Tai reiks ir visas formas saugot su JS nuo dvigubo išsiuntimo…

Comments are closed.